Admissions Enquiries: 01992 414109
General Enquiries: 01992 414100

Duncombe School Staff List

Staff List

All teaching and administrative staff may be contacted by email address.

Please address emails to forename.surname@duncombe-school.co.uk

Headmaster

Name
Role
Qualifications
Mr Jeremy PhelanHeadmasterBA, MA (Ed), PGCE

Leadership Team

Name
Role
Mr Jeremy PhelanHeadmaster
Mrs Apollonia Micele-JonesDeputy Head Academic
Ms Lydia CartwrightDeputy Head Pastoral & Head of Upper School
Mrs Katie CopemanHead of Treetops
Ms Katherine EversonHead of Phase for Lower School
Mr Ian ThomasOperations Manager

Business Team

Name
Role
Mr Jeremy PhelanHeadmaster
Mrs Lucy EvansRegistrar
Mrs Donna SaundersMarketing Manager
Mr Ian ThomasOperations Manager
Mrs Lucy VickersSchool Finance Assistant
Mrs Emma WebbHead's PA

Safeguarding Team

Name
Role
Miss Lydia CartwrightDesignated Safeguarding Lead (DSL)
Miss Leanne JuddDeputy Designated Safeguarding Lead (Deputy DSL)
Mrs Katie CopemanDesignated Practitioner with Responsibility for Safeguarding in Early Years
Mrs Heidi MurphyDeputy Designated Practitioner with Responsibility for Safeguarding in Early Years

Admin Team

Name
Role
Mrs Emma WebbOffice Manager
Mrs Lynne SawyerOffice Assistant
Mrs Mel GoodwinOffice Assistant

Teaching Staff

Name
Class/Role
Qualifications
Miss Jackie Angus2ABA (Hons) Applied Education
Miss Lucy Ashcroft1ABEd (Hons)
Ms Janine BarlowFrench TeacherBA (Hons), PGCE
Miss Lydia CartwrightDeputy Head Pastoral, Head of Upper SchoolBA (Hons), PGCE
Mrs Tara Clark-Ward1CG, Head of HumanitiesBA (Hons), PGCE
Mrs Katie CopemanReception Oak, Early Years Foundation LeaderBA (Hons), PGCE
Ms Katherine EversonHead of Lower School, 1EP and Learning SupportBSc (Hons) PGCE
Mrs Verity FergusonTeacher, Head of ScienceBA (Hons), PGCE
Mrs Heidi MurphyReception Apple, Deputy EYFS Co-ordinatorBEd (Hons)
Mrs Lucy Galaska1CG, Head of ArtBA (Hons) Primary Education
Mrs Geraldine GriffithsDeputy Head of Lower School, 3GBA (Hons), PGCE with QTS
Mr Miguel Haro Torres5TS, Spanish Teacher, Director of Digital LearningBA (Hons), PGCE with QTS
Mrs Sue HowesTeacherBEd (Hons), Specialist Teacher in Dyslexia and Literacy (PG Cert)
Mrs Hayley Johnson (Mat Leave)6JT, Director of SportBA (Hons) with QTS
Miss Leanne JuddHead of Learning Support (SENCo)BA (Hons) Teaching & Learning, NASENCO
Miss Jade LaverNursery BirchBA (Hons) with QTS
Mrs Rachel MarshallKG Room LeaderBA (Hons), CACHE Level 3
Mrs Apollonia Micele-JonesDeputy AcademicBA (Hons), PGCE
Mrs L Mienczakowski (Mat Leave)Year 1, Lower School TeacherBA (Hons), PGCE
Mrs Kerry Pace2PBA (Hons) with QTS
Mrs Louise Phelan1EP, Forest School TeacherBEd (Hons) Primary
Ms Susie Saito6S, Head of PSHE/RSE & Emotional WellbeingBA (Hons) PGCE with QTS
Mrs Kate SimpsonArt Specialist TeacherBA (Hons), PGCE
Mr Thomas Smith5TS, Games TeacherBA (Hons), PGCE
Mr James Sopher4SO, Head of PE & Physical WellbeingBSc (Hons), PGCE with QTS
Mrs Jo Sutton4S, Director of Music, Peripatetic Music CoordinatorBMus (Hons), PGCE
Miss Tegan Swann1SBA (Hons) Early Childhood and Special Educational Needs
Mrs Adrienne Takawira 6T, Head of MathsBA (Hons), PGCE
Mrs Sam TurnerPE & Games
Mrs Sam VinallReception OakBA (Hons), PGCE
Mrs Sarah Wilcox5WBA (Hons), PGCE

Nursery Nurses/ Teaching Assistants

Name
Class/Role
Qualifications
Mrs Clare BlackmanNurseryCACHE Level 3
Mrs Amy Booth (Mat Leave)Nursery BirchCACHE Level 3
Mrs Lee-Anne BrandNursery MapleCACHE Level 2
Miss Nicola BrownReception AppleNNEB
Miss Tina BurtonLower School Teaching AssistantNVQ Level 3
Mrs Kate DouglasNursery MapleBEd Primary (Hons)
Miss Megan HackworthyEKG and KGBA (Hons)
Miss Rachelle Hills Upper School SupportDCE Level 3
Mrs Stella HillsLower School Teaching Assistant, Main School Breakfast Club SupervisorNVQ Level 3
Miss Chloe HigginsLower School Teaching AssistantBA (Hons) Early Childhood Education
Mrs Rosie HolmesLower School Teaching AssistantBA (Hons) PGCE
Miss Lucy KavanaghEarly Kindergarten Room LeaderCACHE Level 3
Mrs Judith KendrickReception OakNNEB
Mrs Rebecca KetteridgeEKGCACHE Level 3
Miss Rebecca LewisNursery MapleBA (Hons) Early Childhood Studies
Mrs Belinda McKennaKGLLB (Hons) Level 3 Diploma for Children and Young People's Workforce
Miss Natalie MineNursery BirchBA (Hons) Early Childhood Education
Mrs Fay MorpurgoReception Oak, Treetops Breakfast Club Supervisor
Mrs Ellen ReaUpper School SupportCACHE Level 3
Mrs Danni ReynoldsLower School Teaching Assistant
Mrs Kimberley RidgwellLunchtime Assistant
Miss Tina SchaperNursery Assistant
Mrs Nikki TimbrellEKGNNEB
Miss Alice WebbNursery Birch

PE & GAMES DEPARTMENT

Name
Role
Qualifications
Mrs Hayley Johnson (Mat Leave)Director of SportBA (Hons)
Mr James Sopher5TS, Head of PE & Physical WellbeingBSc (Hons), PGCE with QTS
Mr Danny GranvillePE and Games Teacher
Mr Brandon FlynnPE and Games Gap Assistant
Mrs Sarah PricePE and Games Teacher
Mr James StoreyPE and Games Teacher
Miss Louise SelleyPE and Games Teacher
Mr Thomas Smith5TS, PE and Games Teacher
Mrs Sam TurnerPE and Games Teacher

Peripatetic Staff

Name
Class/Role
Qualifications
Mr Luke AldridgeDrum
Mrs Lucy BaileyFluteBMus (Hons)
Mr Neil BradburyChess Coach
Mrs Melanie BryantFencing
Miss Lily BownDance
Mrs Sue ColeyDramaBA (Hons), DipEd
Mrs Jo DavisPianoBA (Hons), ALCM
Mr Danny GranvilleGames Teacher, After School Football Coach
Ms Sue GillClarinet
Mrs Angela HarrisonDance
Mr Jeremy HarrisonGuitar
Mr James JacksonTennis Coach
Mrs Philippa McMeechanBallet, DanceFISTD, ISTD Examiner, AIDTA
Mrs Caroline PattersonVoice
Mr Craig PattersonBrass
Mrs Emma RobinsonPiano, Violin
Miss Louise SelleyGames Teacher, After School Club Coach
Mr James StoreyGames Teacher, After School Rugby Coach

Gap Assistant

Name
Role
Mr Brandon FlynnGap Assistant (Games)
Miss Amelia WiscarsonGap Assistant (Classroom)

Wrap Around Care / Treetops Holiday Club Staff

Name
Role
Qualifications
Mrs Sarah PriceWrap Around Care Leader
Mrs Lee-Anne BrandWrap Around Care AssistantCACHE Level 2
Miss Tina BurtonWrap Around Care AssistantNVQ Level 3
Miss Wendy FranklinWrap Around Care Assistant
Miss Megan HackworthyWrap Around Care and Holiday Club AssistantBA (Hons)
Mrs Sam HanmoreWrap Around Care and Holiday Club Assistant
Mrs Stella HillsWrap Around Care and Holiday Club Assistant NVQ Level 3
Miss Lucy Kavanagh Wrap Around Care AssistantCACHE Level 3
Miss Rebecca LewisTreetops Afterschool and Holiday Club SupervisorBA (Hons) Early Childhood Studies
Miss Lizzie McKenna Holiday Club Assistant
Mrs Fay MorpurgoWrap Around Care and Holiday Club Assistant
Miss Tina SchaperWrap Around Care and Holiday Club Assistant
Miss Alice WebbWrap Around Care and Holiday Club Assistant

Volunteer Staff

Name
Role
Mrs Melanie GoodwinReader
Mrs Clare PageAfter School Netball Coach

Site Staff

Name
Role
Mr Gary BedingfieldSite Manager
Mr Stephen BeesonAssistant Site Manager

Thomas Franks Ltd Catering

Name
Role
Qualifications
Miss Kelly Esson Catering Staff
Mr Michael GoulstonCatering Manager
Mrs Sam HanmoreCatering Staff
Mrs Teresa LingwoodCatering Staff
Mrs Donna RoundCatering Staff
Mrs Helen TowndrowCatering Staff
Mrs Catherine WatsonChef ManagerBA (Hons), Dip Ind Sci
Mrs Lee WoodCatering Staff

Cleaning (NiC Services Group)

Name
Role
Ms Hayley CrockfordCleaning Staff
Miss Kayleigh DochertyCleaning Staff
Mrs Lesley TaylorCleaning Staff
Miss Victoria StainesCleaning Staff

Duncombe School

Admissions Enquiries: 01992 414109

General Enquiries: 01992 414100